


| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 80 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 85 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 8 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 1.75 W |
| Power Dissipation | 1.75 W |
| Max Collector Current | 8 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 80 V |
| Transition Frequency | 85 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 80 V |
| Gain Bandwidth Product | 85 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 5 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 60 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 177
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61488
Ext.Price$0.61488
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61488 | $0.61488 |
| 10 | $0.49680 | $4.96800 |
| 25 | $0.45836 | $11.45900 |
| 50 | $0.42290 | $21.14500 |
| 100 | $0.39018 | $39.01800 |
| 300 | $0.35999 | $107.99700 |
| 500 | $0.33213 | $166.06500 |
